Informacija augintojams

Žemaituku veislės žirgų vertinimų duomenys 2018 02 01

Licencijuoti žemaitukų veislės eržilai (atnaujinta 2018 03 14)

2016 metais licencijuotų eržilų sąrašas

 


2015m. ŽAAA renginių sąrašas

 

ŽEMAITUKŲ VEISLĖS LICENCIJUOTŲ ERŽILŲ SĄRAŠAS 2013-01-01

 

Jaunų žirgų auginimo ir treniravimo technologijos.Kursai RTVMC Šeduvos TVM skyriuje

 

Žirgininkystės pagrindų (34 val.) ir žirgų veislininkystės technologijų (24 val.) mokymų grafikas Kreiptis tel. nr.8 622 47950, Justina Levenauskienė

 

RADVILIŠKIO TECHNOLOGIJŲ IR VERSLO MOKYMO CENTRO ŠEDUVOS TECHNOLOGIJŲ IR VERSLO MOKYMO SKYRIUS KVIEČIA MOKYTIS Žirgininkystės verslo darbuotojas

 

NACIONALINIŲ VEISLIŲ IŠSAUGOJIMO AKTUALIJOS: ŽEMAITUKAI IR LIETUVIŲ SKALIKAI

 

Žemaitukų veislės arklių ir jų augintojų daugėja, tačiau gerų, veislei licencijuotų eržilų nėra daug. Sudarant veisimo planus (jie pateikiami žemiau teksto), tenka svarstyti atvejus, kai reikalingas eržilas iš kitos bandos, žirgyno, tačiau kumelių savininkas nėra ištyręs savo bandos ligų atžvilgiu, nėra suvakcinavęs nuo gripo, jo arklių laikymo sąlygos nėra paruoštos veislinio eržilo saugiam laikymui. Todėl visi , pretenduojantys į gerus veislinius eržilus, pirmiausia turi pasirūpinti savo bandos ir šių eržilų saugumu, sveikata. Tam užtikrinti reikalinga kasmet savo bandos arklių kraują nuvežti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą Vilniuje (adresu: J. Kairiūkščio g. 10, tel.8-5 2780470 ) ir patikrinti ligų atžvilgiu. Taip pat kasmet vakcinuoti nuo gripo. Pasirūpinti tvirtais ir saugiais gardais atvežtiems eržilams, gera jų priežiūra.

Pateikiamas šiuo metu veisimui tinkamų licencijuotų eržilų sąrašas bei jų suskirstymas pagal linijas ir individualūs selekciniai planai 2012 metams. Vilniaus žirgyno žemaitukų bandai planą parengė žirgyno zootechnikė Nemira Stašienė, kitiems augintojams – Valė Macijauskienė. Planai yra rekomendacinio pobūdžio, parenkant augintojo gyvenamai vietai  ir kumelių kilmei bei savybėms tinkamiausią eržilą ar keletą jų, arba nurodomos negiminingos, mažiau giminingos linijos, iš kurių pats savininkas gali rinktis eržilus. Pasikeitus kumelės savininkui daugeliu atvejų galimą parinkti kitą arčiau esantį eržilą.Kai kurie patyrę augintojai , žinodami geriausius eržilus , nesibaimina įveikti didesnius atstumus ir nuveža savo kumeles pas norimą eržilą. Mažiau patyrusius kviečiame iškilusius klausimus derinti tel. 8 616 47857 arba el. p. zemaitukai@lgi.lt.
Primename visiems augintojams, kad kergiant nelicencijuotais eržilais, t.y. nesilaikant žemaitukų selekcijai būtinų taisyklių, gautų kumeliukų dokumentai bus išduodami tokia kaina, kaip ne asociacijos nariams, t.y. po 150 litų tiek už kilmės sertifikatą, tiek už pasą. Suporavus veislinę žemaitukę su kitos veislės eržilu, gautas prieauglis į žemaitukų registrą nebus įtraukiamas ir žemaitukų veislei nepriskiriamas dėl selekcinio plano nesilaikymo ir nepageidaujamo kraujo ar savybių įliejimo.
Dėl arklių ženklinimo mikročipais (vieno mikročipo kaina – 13 litų ŽAAA būstinėje, galima užsisakyti  ir persiųsime paštu)  kreiptis į savo zonos vet .gydytojus , dėl žymių aprašymo, AŽ – formos pildymo kreiptis į šiuos asmenis regionuose:
1. Saulė Čepaitienė
(Radviliškio r., tel. 8 683 39885);
2. Vidas Kūlokas
(Kauno r., tel. 8 686 10342);
3. Nemira Stašienė
(Vilniaus r., tel. 8 674 23770);
4. Dainius Paičius
(Joniškio r., tel. 8 616 06341);
5. Petras Vainauskas
(Kelmės r., tel. 8 621 46939).